Uzmanlar Kripto Varlık Kanununu Nasıl Değerlendiriyor?

Son dönemde tüm dünyada revaçta olan kripto varlıklara düzenleme geliyor. Kripto varlıklarda ilk yasal düzenlemede neler konuşuluyor?

Yasal düzenlemenin kripto varlık hizmet sağlayıcılarını daha güvenli varlık haline getireceğini belirten, Kripto Para Uzmanı Beste Naz Süllü Halk TV’ye konuştu.

“TASLAK BAŞARILI”

Dünyada henüz denenmiş bir kural seti olmadığını vurgulayan Süllü, “Taslağa bakacak olursak başarılı. Ankara’da yaptığımız görüşmeler ve bilirkişilere yapılan danışmalar meyvesini vermiş. Taslak, raporlama dili ve hem de kapsam açısından yeterli gibi görünüyor.”

GRİ LİSTEDEN ÇIKMA ÇABASI

Yurttaşların taslak hakkında vergi korkusu olduğunun altını çizen Süllü, düzenlemenin meclis gündemine hızlıca gelmesini de değerlendirdi:

“Türkiyenin gri listelerden çıkma çabasını dikkatle takip ediyoruz. Özellikle Mehmet Şimşek’in yaptığı açıklamalar gri listeden çıkıp bir an evvel fon çekme çabasında olduğunu gösteriyor. O yüzden bu taslağın hemen meclis gündemine alınması biraz da gri listeden çıkma çabasına bağlayabiliriz.”

Süllü, müşterilerin dijital ortamda kendi varlıklarının nerede olduğunu izlemesi güvenilirlik sağladığını ve ilk etapta taslağın yeterli olduğunu da ekledi.

KRİPTO VARLIK DÜZENLEMESİ NEYİ KAPSIYOR?

Sermaye kanunu çerçevesinde olacak düzenlemede hizmet sağlayıcı kurulması için Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) izni şart olacak. Hizmetleri kimin sağlayabileceğini TÜBİTAK belirleyecek.

İzinsiz çalışanlara 3 yılda 5 yıla kadar hapis ve 5 bin günden 10 bin güne kadar adli para cezası verilecek

Fiyatlar serbest oluşacak ama gözetim sistemi kurulacak. Kripto varlık cüzdanlarına ve transfer işlemlerine düzenlemeler gelecek. Kripto paralar müşterinin kendi cüzdanında tutulacak ve varlıklar haczedilemeyecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir